Vicor Corporation VE-21L-IY-B1
VE-21L-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VE-21L-IY-B1.pdf
Availability of VE-21L-IY-B1
QUANTITY
VE-21L-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21L-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-IY-B1
Related LinksVE-21L, VE-21L-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-21L-IY-B1
RES SMD 37.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SSR ZC 30A 75-250VAC 10-18VDC datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SOCKET FOR DR SERIES datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS R/A 10MM datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9508 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 256FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf