Vicor Corporation VE-21L-IY-S
VE-21L-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-IY-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VE-21L-IY-S.pdf
Availability of VE-21L-IY-S
QUANTITY
VE-21L-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21L-IY-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-IY-S
Related LinksVE-21, VE-21L-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-IY-S Details Description
Related parts for VE-21L-IY-S
IC REG LDO 10V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC PMIC 2CELL LI+ 6CH 48TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
MICRO 37 M 20" RBW M5 datasheet.pdf
UPPER DIE, 16 POS BLUE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf