Vicor Corporation VE-21M-CW-F1
VE-21M-CW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-CW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W
Datasheet Download
VE-21M-CW-F1.pdf
Availability of VE-21M-CW-F1
QUANTITY
VE-21M-CW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-CW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21M-CW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-CW-F1
Related LinksVE-21M, VE-21M-CW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-CW-F1 Details Description
Related parts for VE-21M-CW-F1
LED GRN 5.3X4.6X4.8MM W/RES SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 33A DPAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1.65MM datasheet.pdf