Vicor Corporation VE-21M-CW-S
VE-21M-CW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-CW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W
Datasheet Download
VE-21M-CW-S.pdf
Availability of VE-21M-CW-S
QUANTITY
VE-21M-CW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-CW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21M-CW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-CW-S
Related LinksVE-21, VE-21M-CW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-CW-S Details Description
Related parts for VE-21M-CW-S
TOOL STAKING FOR STANDOFFS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
SENS LONG DIST THRU BEAM 2.2M datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONN RECEPT 76POS R/A TIN 3.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V BP 0805 datasheet.pdf