Vicor Corporation VE-21M-CY-S
VE-21M-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-CY-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VE-21M-CY-S.pdf
Availability of VE-21M-CY-S
QUANTITY
VE-21M-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-CY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21M-CY-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-CY-S
Related LinksVE-21, VE-21M-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-CY-S Details Description
Related parts for VE-21M-CY-S
IC CK505 VREG RES 64-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
RES SMD 965 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
LP 5.08/90/19 BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf