Vicor Corporation VE-21M-EV-F3
VE-21M-EV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-EV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VE-21M-EV-F3.pdf
Availability of VE-21M-EV-F3
QUANTITY
VE-21M-EV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-EV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21M-EV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-EV-F3
Related LinksVE-21M, VE-21M-EV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-EV-F3 Details Description
Related parts for VE-21M-EV-F3
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
STACKTHROUGH CONNECTOR 2MM PITCH datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 27A 2.55 MOHM datasheet.pdf