Vicor Corporation VE-21M-EX-B1
VE-21M-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VE-21M-EX-B1.pdf
Availability of VE-21M-EX-B1
QUANTITY
VE-21M-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21M-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-EX-B1
Related LinksVE-21M, VE-21M-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-21M-EX-B1
IC DIGITAL POT 10K 64TP 14TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - APK16B/AE16M/APK16B datasheet.pdf
DIVIDER WALL RACEWAY 8' GRAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 12M 12-24VAC datasheet.pdf
COLLIN 32V 1/2/3 LV PWR TRNSFRMR datasheet.pdf