Vicor Corporation VE-21M-IU-F3
VE-21M-IU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-IU-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VE-21M-IU-F3.pdf
Availability of VE-21M-IU-F3
QUANTITY
VE-21M-IU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-IU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21M-IU-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-IU-F3
Related LinksVE-21M, VE-21M-IU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-IU-F3 Details Description
Related parts for VE-21M-IU-F3
SIP HEADER 46 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR20K/MC20F/MCS20K datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A TO220-3 datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 4DIP T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.12A 111 MOHM datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X25MM 3WR datasheet.pdf