Vicor Corporation VE-21M-IU-F3
VE-21M-IU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-IU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VE-21M-IU-F3.pdf
Availability of VE-21M-IU-F3
QUANTITY
VE-21M-IU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-IU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21M-IU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-IU-F3
Related LinksVE-21M, VE-21M-IU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-IU-F3 Details Description
Related parts for VE-21M-IU-F3
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 7POS PCB datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 9V datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 400V 190A TO-93 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
VARISTOR 640V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED XLAMP 6500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf