Vicor Corporation VE-21M-IV-B1
VE-21M-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-IV-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VE-21M-IV-B1.pdf
Availability of VE-21M-IV-B1
QUANTITY
VE-21M-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21M-IV-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-IV-B1
Related LinksVE-21M, VE-21M-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-IV-B1 Details Description
Related parts for VE-21M-IV-B1
LED RED 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-30' BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf