Vicor Corporation VE-21M-IV-F3
VE-21M-IV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-IV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VE-21M-IV-F3.pdf
Availability of VE-21M-IV-F3
QUANTITY
VE-21M-IV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-IV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21M-IV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-IV-F3
Related LinksVE-21M, VE-21M-IV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-IV-F3 Details Description
Related parts for VE-21M-IV-F3
SET TEST LEAD STANDARD W/CLIPS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 28AWG 100' datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 220VAC 2.8KHZ PANEL datasheet.pdf
CABLE MINI SAS 26POS 0.5M datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf