Vicor Corporation VE-21N-CV-S
VE-21N-CV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-CV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W
Datasheet Download
VE-21N-CV-S.pdf
Availability of VE-21N-CV-S
QUANTITY
VE-21N-CV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-CV-S
Internal Part NumberEIS-VE-21N-CV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.11A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-CV-S
Related LinksVE-21, VE-21N-CV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-CV-S Details Description
Related parts for VE-21N-CV-S
ALLIGATOR CLIP MINI RED datasheet.pdf
GDT 600V THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VDC 3A 36-75VIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD D FLOA G50 ZINC datasheet.pdf