Vicor Corporation VE-21N-CW-F2
VE-21N-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-CW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W
Datasheet Download
VE-21N-CW-F2.pdf
Availability of VE-21N-CW-F2
QUANTITY
VE-21N-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21N-CW-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.41A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-CW-F2
Related LinksVE-21N, VE-21N-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-CW-F2 Details Description
Related parts for VE-21N-CW-F2
CONN HEADER 33POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS NATURAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
03+03 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 98MM datasheet.pdf