Vicor Corporation VE-21N-CW-F2
VE-21N-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-CW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W
Datasheet Download
VE-21N-CW-F2.pdf
Availability of VE-21N-CW-F2
QUANTITY
VE-21N-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21N-CW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.41A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-CW-F2
Related LinksVE-21N, VE-21N-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-CW-F2 Details Description
Related parts for VE-21N-CW-F2
LED LT BAR 4CHP LOW-INT RED DIFF datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ARRAY MALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf