Vicor Corporation VE-21N-CW-S
VE-21N-CW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-CW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W
Datasheet Download
VE-21N-CW-S.pdf
Availability of VE-21N-CW-S
QUANTITY
VE-21N-CW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-CW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21N-CW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.41A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-CW-S
Related LinksVE-21, VE-21N-CW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-CW-S Details Description
Related parts for VE-21N-CW-S
FIXED IND 15NH 600MA 170 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 16QFN datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 3MM RND T/H datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 1608 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf