Vicor Corporation VE-21N-CY-F2
VE-21N-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-CY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VE-21N-CY-F2.pdf
Availability of VE-21N-CY-F2
QUANTITY
VE-21N-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21N-CY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.70A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-CY-F2
Related LinksVE-21N, VE-21N-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-CY-F2 Details Description
Related parts for VE-21N-CY-F2
IC REG LDO 2.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS 28-SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 351V 800A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HSNG 2POS FEMALE 2.54MM datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 40 MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
0805 22K J62 B-4000 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf