Vicor Corporation VE-21N-EW-F3
VE-21N-EW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-EW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W
Datasheet Download
VE-21N-EW-F3.pdf
Availability of VE-21N-EW-F3
QUANTITY
VE-21N-EW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-EW-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21N-EW-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.41A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-EW-F3
Related LinksVE-21N, VE-21N-EW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-EW-F3 Details Description
Related parts for VE-21N-EW-F3
RES 4.3 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU Z180 6MHZ 68PLCC datasheet.pdf
SENS PRX 4MMDIA .8MMDIST NPN-NO datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 290 I/O 484FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 77.4VC P600 datasheet.pdf
JUMPER KITS EQUIP GROUNDING #10 datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 60V 200A ADDAPAK datasheet.pdf