Vicor Corporation VE-21N-EW-S
VE-21N-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W
Datasheet Download
VE-21N-EW-S.pdf
Availability of VE-21N-EW-S
QUANTITY
VE-21N-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-EW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21N-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.41A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-EW-S
Related LinksVE-21, VE-21N-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-EW-S Details Description
Related parts for VE-21N-EW-S
KIT TWO-WIRE THERMAL MGMT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
IC FLOATING-POINT DSP 144-HTQFP datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 4A datasheet.pdf
TRANS RF PWR N-CH STAC244F datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 16 DIG 16 SS datasheet.pdf
560UF 20V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf