Vicor Corporation VE-21N-EX-F4
VE-21N-EX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-EX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VE-21N-EX-F4.pdf
Availability of VE-21N-EX-F4
QUANTITY
VE-21N-EX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-EX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21N-EX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-EX-F4
Related LinksVE-21N, VE-21N-EX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-EX-F4 Details Description
Related parts for VE-21N-EX-F4
IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8VSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 1KX16 PAR-SER 28SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
60742A-125 FRONT COVER datasheet.pdf
K8313A TOOL KIT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf