Vicor Corporation VE-21N-EY-F2
VE-21N-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-EY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VE-21N-EY-F2.pdf
Availability of VE-21N-EY-F2
QUANTITY
VE-21N-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21N-EY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.70A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-EY-F2
Related LinksVE-21N, VE-21N-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-EY-F2 Details Description
Related parts for VE-21N-EY-F2
LAMP GAS T-3.25 XENON 14V .33A datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR/BATT MGMT 155DSBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
CABLE 32POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
HDR RA DUAL 0.100" GDP datasheet.pdf
TRANSF. CURR. TRIMMED LEADS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO-214AA datasheet.pdf
SLIT ADHESIVE SLEEVE .16" DIA datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf