Vicor Corporation VE-21N-IY-F1
VE-21N-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VE-21N-IY-F1.pdf
Availability of VE-21N-IY-F1
QUANTITY
VE-21N-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21N-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.70A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-IY-F1
Related LinksVE-21N, VE-21N-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-21N-IY-F1
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT363 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 800KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 25KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IGBT 1200V 95A SOT-227 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PHOTODIODE SILICON PIN SMD datasheet.pdf
100000UF 40V 76X105MM 85C 15000H datasheet.pdf