Vicor Corporation VE-21P-CX-F2
VE-21P-CX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21P-CX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VE-21P-CX-F2.pdf
Availability of VE-21P-CX-F2
QUANTITY
VE-21P-CX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21P-CX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21P-CX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.43A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21P-CX-F2
Related LinksVE-21P, VE-21P-CX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21P-CX-F2 Details Description
Related parts for VE-21P-CX-F2
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
IC FPGA 285 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf