Vicor Corporation VE-21P-EU-F4
VE-21P-EU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21P-EU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W
Datasheet Download
VE-21P-EU-F4.pdf
Availability of VE-21P-EU-F4
QUANTITY
VE-21P-EU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21P-EU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21P-EU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.49A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21P-EU-F4
Related LinksVE-21P, VE-21P-EU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21P-EU-F4 Details Description
Related parts for VE-21P-EU-F4
SSD 336GB SCSI datasheet.pdf
RES 57K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL PIN PTFE INSULATE .180" datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf