Vicor Corporation VE-21P-EX-F1
VE-21P-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21P-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VE-21P-EX-F1.pdf
Availability of VE-21P-EX-F1
QUANTITY
VE-21P-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21P-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21P-EX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.43A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21P-EX-F1
Related LinksVE-21P, VE-21P-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21P-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-21P-EX-F1
TERM BLOCK PCB 1POS 15.00MM GRAY datasheet.pdf
BIT HEX 4MM 1.1" datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 70MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FAN BLWR RAD 120.5X37MM 115VAC datasheet.pdf