Vicor Corporation VE-21R-MX-F4
VE-21R-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21R-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VE-21R-MX-F4.pdf
Availability of VE-21R-MX-F4
QUANTITY
VE-21R-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21R-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21R-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21R-MX-F4
Related LinksVE-21R, VE-21R-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21R-MX-F4 Details Description
Related parts for VE-21R-MX-F4
OPTO SENSOR 5MM L-SLOT TYPE datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf