Vicor Corporation VE-21T-CV-S
VE-21T-CV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21T-CV-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W
Datasheet Download
VE-21T-CV-S.pdf
Availability of VE-21T-CV-S
QUANTITY
VE-21T-CV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21T-CV-S
Internal Part NumberEIS-VE-21T-CV-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)23.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21T-CV-S
Related LinksVE-21, VE-21T-CV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21T-CV-S Details Description
Related parts for VE-21T-CV-S
IC CABLE/PCB EQUALIZER 16-VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC 1.5KE datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
HEATSHRINK NO CLR 48 IN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
SFP+ 1X2 CAGE W/HS datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf