Vicor Corporation VE-21T-CY-S
VE-21T-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21T-CY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W
Datasheet Download
VE-21T-CY-S.pdf
Availability of VE-21T-CY-S
QUANTITY
VE-21T-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21T-CY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21T-CY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.69A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21T-CY-S
Related LinksVE-21, VE-21T-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21T-CY-S Details Description
Related parts for VE-21T-CY-S
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI6 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 0.5A FAST TERM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A DC datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf