Vicor Corporation VE-21T-EV-B1
VE-21T-EV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21T-EV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W
Datasheet Download
VE-21T-EV-B1.pdf
Availability of VE-21T-EV-B1
QUANTITY
VE-21T-EV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21T-EV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21T-EV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)23.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21T-EV-B1
Related LinksVE-21T, VE-21T-EV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21T-EV-B1 Details Description
Related parts for VE-21T-EV-B1
POLYSWITCH .14A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
REPL PCB/IC BLCK W/CNTRL 2510ESD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 16pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf