Vicor Corporation VE-21T-EW-S
VE-21T-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21T-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W
Datasheet Download
VE-21T-EW-S.pdf
Availability of VE-21T-EW-S
QUANTITY
VE-21T-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21T-EW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21T-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.38A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21T-EW-S
Related LinksVE-21, VE-21T-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21T-EW-S Details Description
Related parts for VE-21T-EW-S
RES SMD 191K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BRACKET MTG RAIL SUPPORT 1.8MM datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP NEGVOLT SOT23-6 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X6S 0603 datasheet.pdf
75MM WIDE FLUSH MT BRACKET datasheet.pdf