Vicor Corporation VE-21T-EX-F4
VE-21T-EX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21T-EX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VE-21T-EX-F4.pdf
Availability of VE-21T-EX-F4
QUANTITY
VE-21T-EX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21T-EX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21T-EX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21T-EX-F4
Related LinksVE-21T, VE-21T-EX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21T-EX-F4 Details Description
Related parts for VE-21T-EX-F4
ROUND STANDOFF 6-32 S STEEL 1/2" datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5.0V 2.7KHZ SMD datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
600 DPI PRINTER W/EASY-MARK LABL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DWDM CAGE ASSEMBLY, 11 PF datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 15C SHLD 300V datasheet.pdf