Vicor Corporation VE-21T-IY-B1
VE-21T-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21T-IY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W
Datasheet Download
VE-21T-IY-B1.pdf
Availability of VE-21T-IY-B1
QUANTITY
VE-21T-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21T-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21T-IY-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.69A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21T-IY-B1
Related LinksVE-21T, VE-21T-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21T-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-21T-IY-B1
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL MULTIPLY 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR OVAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 720MA 540 MOHM datasheet.pdf
CONN FIBER OPTIC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf