Vicor Corporation VE-21T-MX-B1
VE-21T-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21T-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VE-21T-MX-B1.pdf
Availability of VE-21T-MX-B1
QUANTITY
VE-21T-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21T-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21T-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21T-MX-B1
Related LinksVE-21T, VE-21T-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21T-MX-B1 Details Description
Related parts for VE-21T-MX-B1
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
GASKET BECU 28.7X304.8MM datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 50PPM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED COB CXA1512 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
47000UF 100V 76X220MM 85C 20000H datasheet.pdf