Vicor Corporation VE-21V-CW-F2
VE-21V-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-CW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W
Datasheet Download
VE-21V-CW-F2.pdf
Availability of VE-21V-CW-F2
QUANTITY
VE-21V-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21V-CW-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.24A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-CW-F2
Related LinksVE-21V, VE-21V-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-CW-F2 Details Description
Related parts for VE-21V-CW-F2
JTAG-BOOSTER FOR XSCALE 3.3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.78A SOT-23-3 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf