Vicor Corporation VE-21V-CX-F3
VE-21V-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-CX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VE-21V-CX-F3.pdf
Availability of VE-21V-CX-F3
QUANTITY
VE-21V-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21V-CX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-CX-F3
Related LinksVE-21V, VE-21V-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-CX-F3 Details Description
Related parts for VE-21V-CX-F3
CONN RCPT 3POS FEMALE REAR MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SECONDARY SIDE CTRLR 16SSOP datasheet.pdf
IC SECURITY SUPERVISOR 16-QFN datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf