Vicor Corporation VE-21V-CX-F4
VE-21V-CX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-CX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VE-21V-CX-F4.pdf
Availability of VE-21V-CX-F4
QUANTITY
VE-21V-CX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-CX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21V-CX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-CX-F4
Related LinksVE-21V, VE-21V-CX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-CX-F4 Details Description
Related parts for VE-21V-CX-F4
MODULE POWER ENTRY 6A 100V datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 15NS 28-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10MM VAPO 12VDC datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.37M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 21.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
2X8 MAG45 OFFSET GIG G/Y LEDS datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf