Vicor Corporation VE-21V-EV-S
VE-21V-EV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-EV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W
Datasheet Download
VE-21V-EV-S.pdf
Availability of VE-21V-EV-S
QUANTITY
VE-21V-EV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-EV-S
Internal Part NumberEIS-VE-21V-EV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25.86A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-EV-S
Related LinksVE-21, VE-21V-EV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-EV-S Details Description
Related parts for VE-21V-EV-S
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM FLUSH BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
762 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V SMD datasheet.pdf