Vicor Corporation VE-21V-EY-B1
VE-21V-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VE-21V-EY-B1.pdf
Availability of VE-21V-EY-B1
QUANTITY
VE-21V-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21V-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-EY-B1
Related LinksVE-21V, VE-21V-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-21V-EY-B1
RES 243K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf