Vicor Corporation VE-21V-IU-S
VE-21V-IU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-IU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W
Datasheet Download
VE-21V-IU-S.pdf
Availability of VE-21V-IU-S
QUANTITY
VE-21V-IU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-IU-S
Internal Part NumberEIS-VE-21V-IU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)34.48A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-IU-S
Related LinksVE-21, VE-21V-IU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-IU-S Details Description
Related parts for VE-21V-IU-S
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 3W 2.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRD87L85 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 660MA 735 MOHM datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
DEMO BOARD ISL6446A 24QSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 90A 240VAC datasheet.pdf