Vicor Corporation VE-21V-IW-B1
VE-21V-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-IW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W
Datasheet Download
VE-21V-IW-B1.pdf
Availability of VE-21V-IW-B1
QUANTITY
VE-21V-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21V-IW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.24A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-IW-B1
Related LinksVE-21V, VE-21V-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-IW-B1 Details Description
Related parts for VE-21V-IW-B1
TRANS PNP 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14DIP datasheet.pdf
SENSOR LIQUID LEV TYPE3 -40-125C datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM7 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf