Vicor Corporation VE-21V-IY-F4
VE-21V-IY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-IY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VE-21V-IY-F4.pdf
Availability of VE-21V-IY-F4
QUANTITY
VE-21V-IY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-IY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21V-IY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-IY-F4
Related LinksVE-21V, VE-21V-IY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-IY-F4 Details Description
Related parts for VE-21V-IY-F4
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 64BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN FPC 61POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
WIRE DUCT ROUND PVC WHITE datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4SMD datasheet.pdf
SMT 6P6C WITH SHIELD 4 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf