Vicor Corporation VE-21V-MY-F3
VE-21V-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-MY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VE-21V-MY-F3.pdf
Availability of VE-21V-MY-F3
QUANTITY
VE-21V-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21V-MY-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-MY-F3
Related LinksVE-21V, VE-21V-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-21V-MY-F3
CAP CER 0.015UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .156 6POS 30AU datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 12V datasheet.pdf
RES 470 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 100V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HDMCBSSMPR K datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16SOIC datasheet.pdf