Vicor Corporation VE-21V-MY-F4
VE-21V-MY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-MY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VE-21V-MY-F4.pdf
Availability of VE-21V-MY-F4
QUANTITY
VE-21V-MY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-MY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21V-MY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-MY-F4
Related LinksVE-21V, VE-21V-MY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-MY-F4 Details Description
Related parts for VE-21V-MY-F4
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SINK CLIP TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 673 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf