Vicor Corporation VE-21W-CX-F1
VE-21W-CX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-CX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VE-21W-CX-F1.pdf
Availability of VE-21W-CX-F1
QUANTITY
VE-21W-CX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-CX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21W-CX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21W-CX-F1
Related LinksVE-21W, VE-21W-CX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21W-CX-F1 Details Description
Related parts for VE-21W-CX-F1
BRD SPT SNAP FIT THR STUD 3/16" datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 15DL POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
VARISTOR 23V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf