Vicor Corporation VE-21W-EU-F3
VE-21W-EU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-EU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W
Datasheet Download
VE-21W-EU-F3.pdf
Availability of VE-21W-EU-F3
QUANTITY
VE-21W-EU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-EU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21W-EU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36.36A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W