Vicor Corporation VE-21W-EX-F2
VE-21W-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-EX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VE-21W-EX-F2.pdf
Availability of VE-21W-EX-F2
QUANTITY
VE-21W-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21W-EX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21W-EX-F2
Related LinksVE-21W, VE-21W-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21W-EX-F2 Details Description
Related parts for VE-21W-EX-F2
INDUCTOR/XFRMR 81.0UH MULTIWIND datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 4.5A 3-DFN datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO263-3-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V/2.95V 5DSBGA datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 180K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf