Vicor Corporation VE-21W-EX-F3
VE-21W-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VE-21W-EX-F3.pdf
Availability of VE-21W-EX-F3
QUANTITY
VE-21W-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21W-EX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21W-EX-F3
Related LinksVE-21W, VE-21W-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21W-EX-F3 Details Description
Related parts for VE-21W-EX-F3
CONVERTER DC-DC 10W +5V/-5V DUAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO213AB datasheet.pdf
RANGE RCPT MNT CLIP datasheet.pdf
PLATE FRONT SHEAR datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf
ATTENUATOR 14 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf