Vicor Corporation VE-21W-EY-F1
VE-21W-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VE-21W-EY-F1.pdf
Availability of VE-21W-EY-F1
QUANTITY
VE-21W-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21W-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21W-EY-F1
Related LinksVE-21W, VE-21W-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21W-EY-F1 Details Description
Related parts for VE-21W-EY-F1
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.13M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf