Vicor Corporation VE-21W-IY-B1
VE-21W-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VE-21W-IY-B1.pdf
Availability of VE-21W-IY-B1
QUANTITY
VE-21W-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21W-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21W-IY-B1
Related LinksVE-21W, VE-21W-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21W-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-21W-IY-B1
IDC CABLE - MDH50K/MC50M/MDL50K datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .051" datasheet.pdf
LANTERN XENON 78LM D(4) datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD datasheet.pdf
METRAL POWER 4RX1M RAREC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 25 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS PIN datasheet.pdf
JPP NPN PNP 24 VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf