Vicor Corporation VE-21X-IU-F3
VE-21X-IU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21X-IU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W
Datasheet Download
VE-21X-IU-F3.pdf
Availability of VE-21X-IU-F3
QUANTITY
VE-21X-IU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21X-IU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21X-IU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38.46A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21X-IU-F3
Related LinksVE-21X, VE-21X-IU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21X-IU-F3 Details Description
Related parts for VE-21X-IU-F3
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ANTENNA AMPLIFIER 24QFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf