Vicor Corporation VE-21X-IY-F1
VE-21X-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21X-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VE-21X-IY-F1.pdf
Availability of VE-21X-IY-F1
QUANTITY
VE-21X-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21X-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21X-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21X-IY-F1
Related LinksVE-21X, VE-21X-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21X-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-21X-IY-F1
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.39UH SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 143MHZ 60TFBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 6SON datasheet.pdf
DIODE ZENER 25.6V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf